Kde a s kým som už bol? >>

#

“malylubo vo svete” [The Freycinet national park, Tasmania]: Peťo sa opäť vydal na cesty po južnej pologuli. A takto zakotvil v Tasmánii. http://petovezapisky.blogspot.sk/

V roce 1642 přistál jako první u ostrova Tasmánie holandský mořeplavec Abel Tasman, který ji pojmenoval země Van Diemenova. V roce 1804 poručík David Bowen se skupinou trestanců založil kolonii na březích řeky Derwent v zátoce Risdon Cove. První trestanecká kolonie začala fungovat v zátoce Macquarie Harbour roku 1821. Následovaly kolonie Maria Island a Port Arthur. Od založení až do své smrti roku 1810 byl viceguvernérem Tasmánie John Collins. Největší roli v dějinách ostrova sehrál viceguvernér George Arthur (1824 až 1836), který organizoval bílou domobranu proti původní populaci Tasmánců. Populace tasmánských domorodců byla v 19. století vyhlazena. V té době byla Tasmánie považována za hrůzné místo (tzv. Peklo na zemi). Od roku 1856 do roku 1901 byla Tasmánie britskou kolonií. Roku1901 se stala součástí Australského společenství. (zdroj:wikipédia)

 

 

#

“malylubo vo svete” [The Freycinet national park, Tasmania]: Zvieratko Wallaby :) http://petovezapisky.blogspot.sk/

 

 

#

“malylubo” [The Remarkable rocks, Kangaroo Island, South Australia, Australia] http://petovezapisky.blogspot.sk/

 Remarkable rocks are one of the best known icons of Kangaroo island. They are located in the Flinders Chase National Park, over on the western side of Kangaroo Island.

 

 

#

“malylubo” [The Twelve Apostles, Great Ocean Road, Victoria, Australia]:

The Twelve Apostles is a collection of eight miocene limestone rock stacks jutting from the water in Port Campbell National Park, between Princetown and Peterborough on the Great Ocean Road. The apostles were formed by erosion: the harsh weather conditions from the Southern Ocean gradually eroded the soft limestone to form caves in the cliffs, which then became arches, which in turn collapsed; leaving rock stacks up to 45 metres high.

 

 

#

“malylubo v Malajzii” [Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur, Malaysia]: Malýľubo je naozaj malý v porovnaní s takýmito obrami (výška 451,9 metrov). Z diaľav zaslali Renka a Bibka. :)

 

 

#

“malylubo” [Uluru(Ayers Rock), Northern Territory, Australia]: Takto blízko som sa malýľubo ocitol v blízkosti pieskovcovej posvätnej hory Uluru vďaka veľkému cestovateľovi Peťovi. http://petovezapisky.blogspot.sk/

Je to neuveriteľná a majestátna hora uprostred úplného ničoho, na ktorú sme podľa domorodých zákonov nevyliezli. Niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza možno menej známa hora “Kata Tjuta”.

 

#

“malylubo” [Uluru(Ayers Rock), Northern Territory, Australia]: Stano sa pridal na potulky po Austrálii s Peťom a pozrite, čo sa im podarilo napísať do “austrálskej antuky” :)

 

 

#

“malylubo w Warszawie” [Warsaw, Poland]: Hľadiac cez okno na krásy malebného mestečka, vznikol v hlave nápad a táto fotečka. A tak veru ktohovie, kam ma zasa odnesie Tajnička Krowkovie.

 

#
“malylubo v Dubaji” [Dubai, United Arab Emirates]: V diaľke možno vidieť hotel Burj Al Arab (Tower of the Arabs).

Andy a Katka,

blázni moji dvaja,

zobrali ma skrátka,

do krásneho Dubaja.
#

“malylubo v Škótsku” [Skye island, Scotland, UK]:  od Vivien :)

Mediálna Martina,

z Markízy z Martina

a ešte s maličkou v brušku,

zvládla drsnú škótsku skúšku.

 

#

“malylubo Sri Lanka” [Koggala, Sri_Lanka]:  od Patricka :)

V mestečku Koggala,

pri hoteli na pláži,

len tak ruky rozpažiť,

v piesku sa vyváľať.

#

“malylubo loves New York” [New York, USA]: Tak takýto pohľad na Empire State Building z 5th Avenue mala svetoznáma šarmantná fotografka Katka.

Spomínaná budova je iba 262-krát väčšia ako malýľubo. Ale uznajte, ako sa Katka trafila do tejto fotografie:http://www.panoramio.com/photo/59831540

 

#
“malylubo in  Shanghai” [Pudong quarter, Shanghai, China]: Ping-pongovský pozdrav Číny od Neutróna. Veľmi kreatívne a skúste si to vysloviť:

               “Siao Lu-bo caj Šang-chaj” :))

Vysoké budovy v pozadí : Shanghai World Financial Center (vľavo, najvyššia) a Jin Mao Building (“Budova zlatého blahobytu”, vpravo). Budova vo vystavbe je Shanghai Tower a po dokončení bude najvyššia v Shanghaji.

 

#
“malylubo in  Shanghai” [Pudong quarter, Shanghai, China]: Pozdrav od Neutróna. Pred Oriental Pearl Tower (televízna veža).

 

#

“malylubo in  Shanghai” [Pudong quarter, Shanghai, China]: Pozdrav od Neutróna. Pohľad cez rieku na starú štvrť tzv. Bund – “nábrežie”, kedysi významným finančným centrom v Ázii a sídlom cudzokrajných koncesií. Pozrite sa, ako to tu vyzeralo pred 20.rokmi. http://www.theatlantic.com/business/archive/2011/01/picture-of-the-day-shanghai-in-1990-and-2010/69959/

 

 

#

“malylubo vo svete elektro :)” [Bratislava,  Slovakia]: Hľa, aj takýto malý vie byť malýľubo. Vo svete elektroniky. Fotka vznikla na Oddelení robotiky a umelej inteligencie, ÚRPI, FEI STU, Bratislava.

 

#

“malylubo in Liverpool” [Liverpool, UK]: Andy sa vybral na výlet do Liverpoolu a mňa si nezabudol pribaliť tiež. Toto mesto je to rodisko mojej obľúbenej kapely-The Beatles ;)  http://www.youtube.com/watch?v=1_a-pyUqwjc&feature=related

 

#

“malylubo in Liverpool” [Liverpool, UK]: S Andym po pamiatkach.

 

#

“malylubo na Malte” [Valletta United water polo pool, Valletta, Malta]: Vodno pólový bazén zachytil Igi na potulkách Maltou. V pozadi Fort Manoel (http://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Manoel).

 

#

“malylubo v Nižnom Novgorode” [Nizhny Novgorod, Russia]: Naše edukačné zariadenie (gyroskopicko-accelerometrická platforma pre vzdelávanie) sa prebojovalo na konferenciu do Ruska ( 9th IFAC Symposium Advances in Control Education, 2012 ). A tento drsný ruský kraj si  takto s úsmevom vychutnával kolega Lukáš.

V pozadí si môžete všimnúť monument – socha sovietského skúšobného pilota. ( Valery Pavlovich Chkalov )    http://cs.wikipedia.org/wiki/Valerij_%C4%8Ckalov

 

 

#

“malylubo na Pohode” [Pohoda Festival, Trenčín, Slovakia]: Že aké pohodové baby. Zuzka, Džes, Michelle nahodili pózy ako z módneho časopisu na festivale Pohoda.

 

#

“malylubo” [near volcano Etna, Taormina, Sicily, Italy]: Petiaci na Sicílii, z kameňov ma vyzdobili. V diaľke bralá-mocné skaly, tak si hovie ľubomalý.

 

 

#

“malylubo” [Norwich, UK]: Ani veľká diaľka, či prekonanie kanálu La Manche neodradili Kate pred mocnou túžbou po vzdelaní. A takto so mnou zapózovala v Norwichi v blízkosti University of East Anglia.

 

#

“malylubo vo Vilniuse” [Vilnius, Lithuania]: Marián sa vybral na strastiplnú cestu autom na konferenciu do Litvy. V pozadí sa týči Vilniuská televízna veža (lit. Vilniaus televizijos bokštas), ktorá je 326,5m vysoká.

#

“malylubo vo Estónsku” [Viljandi, Estonia]: Pohľad oku lahodný z tejto rovinatej krajiny estónskej pokrytej až z 2/3 lesmi zaslal Matysz počas potuliek svetom. Na vytvorenie podvodného Stonehenge sa spotrebovalo 147 tamojších kameňov.

 

#
 “malylubo in Belek, Turkey ” [Belek, Turkey]: Tak takto si hovie na pláži môj školiteľ, profesor, veliteľ oddelenia robotiky. Z predmetu Kreativita mu týmto udeľujem zápočet a hneď aj skúšku. Aaa aj do indexu zapíšem teda. :)

 

#

“malýľubo v talianskych dolomitoch ” [Dolomites, Penia, Italy]: Tak takto si bol vyvetrať hlavu na bicykli Myšo-frontman kapely Mindpunk (https://www.facebook.com/mindpunk). Jeho talent sa nezaprel ani v kresbe. Vpravo možno vidieť robota WALL-Eho a vľavo “nejakého humanoida”. Nuž hudobníci-umelci sú proste trieda.

 

#

“malýľubo na Malorke ” [Sant Elm, Mallorca, Spain]: Cestovateľka Naty so sestrou šli loviť chlapov do neznámych vôd. Našťastie chytili iba bronz. A takto ma vraj našli voľne pohodeného na pláži.

 

#

“malýľubo v Prahe ” [Prague, Czech Republic]: Esteticky cítiaca duša Erika upriamila tentokrát svoj umelecký pohľad na stovežatú Prahu. Dozaista vliezla do každej galérie či múzea-to by inak nebola ona. Pohľad je realizovaný z  z Hradčan, odkiaľ možno vidieť Staroměstskú mosteckú věž, či Chrám svatého Mikuláše.

 

#

“malýľubo in Tossa De Mar” [Tossa De Mar, Costa Brava, Spain]: Erika a Matelko si lebedili na pláži, vyjedali miestne reštaurácie a kulturistikovali. Do foťáku zamával najmenší člen tejto dvojčlennej výpravy. (Tossu založili v 8. storočí pred n.l. rímski kolonizátori z Benátok. Stala sa dôležitým oporným bodom rímskeho impéria a zohrala významnú úlohu v tzv. Punských vojen ako základňa Augustovej armády)

 

#

“malýľubo na Kube” [Guamá and Varadero, Cuba]: Túžba po pravých kubánskych pomarančoch bola taká mocná, až sa Kubo vybral vandrovať na Kubu. Vrchná fotografia zachytáva Guamá. Skanzen povodnej indianskej dediny. Je to aj na 1 CUC minci. (google maps). Na spodnej fotografii je pláž Varadero (google maps). Kubo s úsmevom na tvári a Che Guevarrom na tričku dodal:”Kuba je asi najzaujímavejšou krajinou, kde som kedy bol.”

 

#

“malýľubo Alpy 2012” [Dufourspitze, Alps, Switzerland]: Na vrchol štítu Dufourspitze (4634 m n. m.) ma vytrepal Štofi, trošku sa schladiť v horúcom lete v ramci zájazdu PREVYK-u (Prešovsky Vysokohorský Klub). Nooo, veľká zima ide z tej fotografie-bŕŕŕ. :) Ale ten prenádherný výhľad …

 

 

#

“malýľubo v Prahe” [Prague, Czech Republic]: Ak spojíte krásu slovenskú, pivo české, Prahu stovežatú, tablet dotykový, môže vzniknúť  iMalýľubo.

Dostalo to dievča slinu,
navštíviť krajinu inú.
Do hospůdky viedla skratka,
privila sa k pivu Katka.
Keď prevrátila pohár tretí,
skríkol na ňu Karol IV:
“Čo ponúknem tejto dáme?
Chrámy, veže, mosty máme.”
“Pre dnešok mám toho dosť.
Zvládnem ledva Karlov most,”
unavene Katka riekla.

 

#

“malylubo” [Bayfront Park, MenloPark, Silicon Valley, California, USA]: Tony s Marom sa vybrali na business trip do kremíkového údolia. Vraj mali títo informatici iba jeden deň voľna, a tak sa boli trochu vyvenčiť po okolí.

 

#

“malylubo v  lufte Chopok/Dumbier” [Chopok, Ďumbier, Nízke Tatry, Slovakia]: Keby som bol vtáčkom…  Na takýto úlet ma vzal Tito (brand director firmy http://www.pcexpres.sk/). Výhľad z výšky 2500 m.n.m na naše ľúbezné Slovensko je naozaj očarujúci.

“Práve na Chopku stavaju novú lanovku, a tak počuť takto vo vzduchu nejaký ten robotnícky rámus. Pod mrakom je už 100% vlhkosť a teplota približne 8st. Na zemi bolo 27st. Inak počuješ len ako vzduch sviští okolo padáku a šnúr,” dodal vetrom ošľahaný vzduchoplavec.

O tom, že je tam skutočne nádherne, vás presvedčí aj toto video. V čase 2:30 púšťa Tito “volant” a začína kreovať nápis, ktorý vidíte na fotografii. Enjoy. (http://www.youtube.com/watch?v=DLGA0q8twDI&feature=youtu.be)

 

#

“malylubo v  Carnacu” [Carnac, Brittany, France]: Carnac je obec v zálive Morbihan na južnom pobreží Bretónska, na severozápade Francúzska. Nachádzajú sa tu veľké kamene (megality) v rozpätí 0.9m až 26m, ktoré boli opradené rôznymi legendami. Napr. že tie kamene sú začarovaní rímski vojaci, ktorí napadli Bretónsko a chceli ho ovládnuť, ale miestni sa modlili k bohom, aby ich ochránil, a ten ich vypočul a premenil celú armádu na kamene. Napokon sa zistili, že sú to obradné, rituálne kamenne, ktoré predstavovali hroby bojovníkov. 1169 kameňov bolo len pamätných, 1029 bolo priamo miesto mŕtvych, 555 predstavovalo hroby spopolnených. Všade je teda možne vzhliadnuť kamene typu MENHIR (men-kameň, hir-veký) či DOLMEN (dol-stôl, men-kameň). Tento pozdrav poslala Zuska a Nobody.

Malá Zuska učiteľnica,
v rukách zviera malý skicár.
Keď na ňu prišla slabá chvíla,
ku kameňom sa pritúlila.

 

#

“malylubo v  Mont Saint Michel” [Mont Saint Michel, Normandy, France]:  Táto megastavba vznikla postupne. Najprv to bola iba kaplnka postavená a zasvätená archanjelovi Michaelovi. Legenda vraví, že biskupovi Aubertovi sa prisnil sen, v ktorom mu Michael vravel, aby postavil kláštor a klepkal ho pri tom po čele, aby nesníval. Takto sa mu vraj prisnilo 3x. Keď biskup zomrel, v lebke mu našli dieru, akoby od prsta arch. Michaela. V 11.st. sa začal stavať masívny kostol na úplnom vrchole tejto hory. Postupne začali pribúdať okolo celého kopca rôzne budovy, z ktorých vznikla zmes románskych a gotických stavieb. Neskôr tam vyrástli aj hradby, ktoré boli využívané počas vojen, nepokojov a revolúcií. Benediktínska rehoľa, ktorej tento chrám a kláštor patril, sa dostala k nemu až počas represálií v 1966. Odvtedy v tejto mega stavbe žije iba 12 benediktínskych mníšok.

Ani svätá ani mníška,
príklad crazy dievčiny,
núti deti čítať v knižkach
učiteľka sloviny.

#

”malylubo na Uprisingu” [Uprising fest, Bratislava, Slovakia]: Takto mi ukázala festival moja malá hudobníčka Sisa. Atmosféra vraj bola úžasná. Všade bolo cítiť tú veselú vôňu, a tak sa tam všetko usmievalo. :)

Hľa, takto ruku vytočím,
a ceruzkou na oči,
vytetujem veľký napis,
by bali sa ma všetci chlapi.

 

#

”malylubo na Taiwane” [Yen-liao Beach Park, Taiwan]: Videáč Mišiak sa vybral na poznávaciu dovolenku (Taiwan, Taipei, Filipíny). Mapa.

“Vo veľa častiach si nás fotili a boli sme pre nich kuriozita. Niektorí ľudia nikdy nevideli belochov. Alebo sme boli pre nich američania. Ale s angličtionou sa tam vôbec nedohovoríš. Ľudia sú v zásade priateľskí a milí – všetci chcú pomáhať (vraj si tým zlepšujú karmu-budhizmus).”

 

#

#

”malylubo vo svete” [Bali, Indonesia]: Svetobežník Mário sa vybral tentokrát na Bali. Keď pri vstupnej bráne do chrámu zbadal nejakého bôžika, neváhal ho obliecť do trička. To chcelo riadnu odvahu pred domácim obyvateľstvom. Je to riadny huncút. :) Mapa.

“Bali je ostrov bohov, a preto je tam asi milión oltárov a chrámov a toto je jeden z nich.”

 

 

#

”malylubo vo svete” [somewhere on the route to Adelaide, South Australia, Australia]: Kangaroo Warning Sign

 

#

”malylubo vo svete” [near Broken Hill, New South Wales, Australia]: Krásna austrálska príroda. V pozadí vidno veternú vežu na čerpanie vody zo studne. Mário na fotografii vyzerá ako člen národného ragbyového tímu Nového Zélandu prezývaného All Blacks tancujúci Haka tanec. Haka – tento pôvodne maorský tanec, zvyčajne označovaný ako bojový, pretože ho praktizovali pred bitkou, je doprevádzaný pokrykom, gestikuláciami rúk, podupávaním, krikom, grimasami, vyplazovaním jazyka a pod. Významom tohto tanca bolo dodanie odvahy bojovníkom a zastrašiť nepriateľa.

Tanec haka na Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=tdMCAV6Yd0Y
http://www.youtube.com/watch?v=Yo2ZEmhqR2k&feature=fvwrel

#

”malylubo vo svete” [Cape Tribulation, Queensland,  Australia]: Mário ako krokodíl Dundee. V pozadí fotografie vidno dažďoví prales (Daintree National Park, Wet Tropics of Queensland).

“Cape Tribulation bol pomenovaný britským námorníkom Jamesom Cookom, ktorý tu 10 júna 1770 stroskotal (narazil na Veľký koralový útes).”

 

#

”malylubo v  Bulharsku” [Primorsko,Bulgaria]: Primorsko je malé mesto v juhovýchodnom Bulharsku v časti Burgaskej provincie. A takýto výhľad mali kočky okolo módnej divy Lucky na ich spoločnej dovolenke.

 

 

#

“Malýľubo v Baške Vode”, “Malýľubo v Jadranskom mori” [Baška Voda, Croatia]: Peťo, Dášenka, Marian a kolektív sa vybrali na 14 dňovú dovolenku do Chorvátska, počas ktorej navštívili miesta ako Split, Omiš, Baška Voda. A ako vidno z fotografie, Nuda sa ich bála osloviť a Kreativita ich podnietila k vzniku takéhoto netradičného korábu. A tak je malýľubo naveky potopený v Jadranskom mori.

“Baška Voda je obľúbená destinácia Slovákov. Pekné pobrežie, často tam vody brázdi disco-loď z Makarskej a je tam veľa turistických atrakcií.”

#

“Malýľubo in Greece” [Navagio beach, Greece]: Napísaný na vrak lode. :) S veselým cha-cha úsmevom, s trasúcim sa raggaetonovým zadkom, vášnivou bachata panvou, s duchom salsy vo vlasoch sa rekreovala na dovolenke moja latino partnerka a učiteľka tanca Wewe.

“Pláž Navagio (“navajo”) je prístupná iba cez more alebo skokom z útesú. :) Čo sa týka vraku lode, viaže sa k nemu viacero povestí ako napríklad to, že majiteľ lode nemal peniaze,  a chcel na poistke z lode niečo vyťažiť, tak ju dal potopiť a ona sa vyplavila na tejto pláži. Iná vraví, že boh Poseidon chcel potrestať zlého piráta , a tak na neho zoslal blesk a ten loď zničil a vyplavil. Pravdou však je, že v roku 1980 tu stroskotala pašerácka loď, ktorá prevážala cigarety a alkohol.”

 

#

[Letisko v Malých Bieliciach]: Ako kozmonaut Ivan Bella stretol maléhoľuba. Keď budem veľký, budem tiež kozmonaut. :) (http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=1706)

 

#

“małylubo w Lubline” [KaplicaTrójcySwietej & Zamek & Brama Krakowska, Lublin, Warszaw]: Moja malá učiteľka polštiny sa vybrala zdokonalovať svoj jazyk do Varšavy. A jedného krásneho dňa vyteperila svoj nádherný zadok na prechádzku po meste Lublin         (“mesto Ľubov :D”).

“Meno mesta pochádza zo staropoľského mena Ľubomir a je jedno z najstarších osídlených miest v Poľsku.”

 

#

“malylubo v Edinburghu” [Edinburgh, Scotland, UK]: Na romantickú výpravu, navštevovať krásky slovenské, sa vybral bohatier Martin do malebného škótskeho mesta Edinburgh. Či zápoliť s drakmi musel, nevedno, ale Slovenky napokon našiel. :)

“Narodili sa tu známe osobnosti: Alexander Graham Bell(fyzik) , James Clerk Maxwell(fyzik), Sean Connery(herec), Tony Blair(politik), Arthur Conan Doyle(spisovateľ).”

 

#

“malylubo” [Atlanta, Georgia, USA]: Starý KMIŤák Maro sa zatúlal na IT konferenciu IETF 85 a takto si na mňa spomenúl. Mapa.
#

“malylubo v Čiernej Hore” [Montenegro]: Bývalá programová vedúca Elam klubu Lenka sa spolu s Paťom vybrali na dovolenku do Čiernej Hory. Ako Adam a Eva postŕhali zo seba všetky listy, ktoré ich zahaľovali, a vrhli sa na to. A takýto veľký nápis vytvorili.
#

“malylubo v Modrej mešite” [Blue Mosque, Istanbul, Turkey]: Mešita Sultan Ahmed je historická mešita v Istanbule, najväčšieho mesta Turecka a hlavné mesto Osmanskej ríše (od roku 1453 do 1923). Vďaka obloženiu stien modrými fajánsovými dlaždicami je tiež známa ako Modrá mešita. Oproti Modrej mešity stojí veľkolepé dielo byzantského umenia chrám Božej múdrosti Hagia Sofia.

Pozdrav zaslali PeťoB a Sajfa, a takto šťavnato popísali svoju púť:

“Bol to výlet do Istanbulu, mimo sezóny, keď tam nie je tak veľa ľudí. V modrej mešite (oficiálne mešita sultána Ahmeda) hodne smrdelo, smrdeli tam nohy. V iných mešitách nie. Ale v modrej strašne moc. Asi kvôli tým tisícom turistov. Mešity sa mi ľúbili. Sú oveľa priateľskejšie ako kostoly.”

“Mešita ma šesť minaretov, čo bol celkom malér, lebo toľko mala len mešita v Mekke. Podľa legendy za to môže preklep … sultán prikázal, že chce mat zlaté minarety “alt?n”, ale architekt počul “alt?” čiže šesť. Vraj to sultána stálo veľa peňazí a diplomatov veľa prace to urovnať (a musel dať postaviť ešte jeden minaret v Mekke).”

 

#
 “malýľubo v Paríži” [Paris, France]: Vedec Marián, zaoberajúci sa liečbou cukrovky, stihol trochu blicovať na konferencii a zatúlal sa po Paríži. Na vrchnom obrázku môžeme vidieť nehnuteľnosti po Marie-Antoinette . No a dolu hrob môjho obľúbeného interpreta Fryderyka Chopina.

“The estate of Marie Antoinette consists of: The Petit Trianon, The Queen’s theater, The French Pavillion, The Grand Trianon and many more buildings among of a group of gardens, hillocks, rocks and streams.”

 

[Pour féliciter 2013]

Rok 2013>>

 

******************************************************************

Posielajte fotky s nápisom:

“malylubo in … (názov mesta, štátu)”

a nezabudnite zakomponovať aj typické pozadie pre danú krajinu (skaly, palmy, kaktusy).

malylubo [at] gmail.com

Teším sa ;)

Bon voyage.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.