Kde a s kým som už bol? >> 

 

2017_marek-south_korea-collage“malýľubo v Korei” [Byeonsanbando National Park, South Korea]: Bývalý barman z Elamu, Marek, sa vydal na potulky svetom. Minulý rok poslal pozdrav z Ghany a tentokrát šiel pozrieť známych do Južnej Korei.

 

2017_01-mata_a_martin-willis_tower-chicago-illinois-usa-collage“malýľubo v Chicagu” [Willis tower, Chicago, Illinois]: Maťa a Martin sa vyštverali na tento 442m vysoký mrakodrap – pravdaže výťahom. Na 103. poschodí (412m) sa im z preskleneho balkóna naskytol takýto prenádherný výhľad na mesto.

 

“malýľubo & Lady Godiva” [Lady Godiva statue, Coventry, United Kingdom]: Takto pekne si na mňa spomenuli tieto baobaby slovenské Zuzka a Simonka, keď šli okolo pamätníka Lady Godivy v mestečku Coventry. :)

Lady Godiva bola anglosaská šľachtičná, manželka Leofrika z Merce. Podľa legendy zachránila mesto Coventry v Anglicku od veľkého zvyšovania daní jej manželom a to tým, že splnila jeho zvláštnu podmienku – nahá a len svojimi vlasmi zahalená prešla na koni ulicami mesta Coventry. Ľudia však museli zostať vo vnútri svojich domov so zavretými okenicami. A tak lord Leofrik dodržal svoje slovo a znížil obyvateľom dane. Vraj legenda bola neskôr rozšírená o postavu nazývanú “Peeping Tom” (Všetečný Tom), ktorý sa ako jediný pozrel na Godivu, a napokon oslepol.

Na túto odvážnu lady si spomenula aj kapelka Queen v piesni Don’t stop me now (https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM):

“Tonight I’m gonna have myself a real good time
I feel alive and the world it’s turning inside out Yeah!
I’m floating around in ecstasy
So don’t stop me now don’t stop me
‘Cause I’m having a good time having a good timeI’m a shooting star leaping through the skies
Like a tiger defying the laws of gravity
I’m a racing car passing by like Lady Godiva
I’m gonna go go go
There’s no stopping me”

 

“malýľubo S?o Paulo :) ” [S?o Paulo, Brazil]: Aj takto môže vyzerať zimná služobka v horúcej Južnej Amerike. S Tomášom, niekdajším študentom robotiky, som sa kedysi stretával na zopár predmetoch, či mu oponoval bakalárku. V škole bol šikovný a ako vidno, v práci sa mu darí tiež. Tak mu prajem, aby ho tie výrobné linky poslúchali a veľa šťastných návratov.

 

“malýľubo ” [Atomic Bomb Dome, Hiroshima, Japan]: Pracovná výprava cestovateľa Kuka. Ako špecialista na riadené jadrové reakcie sa išiel priamo pozrieť na miesto činu v Hirošime.

“Pondelok 6. Augusta 1945, 8:15 ráno bombardér menom „Enola gay“ vypustil bombu „Little boy“ (malý chlapec), ktorá po 43 sekundách explodovala asi 600 metrov nad mestom. Výbuch o sile 13 kilo ton TNT okamžite zničil všetko v okruhu asi 2 kilometrov od epicentra, odhadovaných 70 000 – 80 000 ľudí sa okamžite vyparilo a ďalších asi 70 000 bolo zranených. Čo nezničila tlaková vlna (ktorej odhadovaná sila je asi 20 ton na cm2) a následný výbuch dokonali požiare a rádioaktivita všade okolo. Okná boli rozbité až vo vzdialenosti 27 km.”

 

“malýľubo v Hollande. ” [Holland, Michigan, USA]: Maťa si išla oddýchnuť za veľkú mláku, pozrieť známych. A práve sa v Hollande konal festival tulipánov. Vraj sa ich tam tých tulipánov zišlo až 5 miliónov. Vyzerá to na poriadnu párty pred tamojšou radnicou. :)

 

“malýľubo vo svete Alpy 2016” [Lagginhorn(4010), Pennine Alps, Switzerland]: Každý rok Štofi pokorí nejakú tú horu. Hoci fotku zabudol poslať včas, dozaista mu zostal v pamäti nezabudnuteľný výhľad z tejto štvortisícovky.  Neviem, ako to robí, ale vždy si pekne pribalí a na vrchol vyteperí takýto vytlačený nepoškodený papierik. Žasnem nad týmito jeho športovými dovolenkami.

 

“malýľubo v Starved Rock. ” [Starved Rock, Illinois, USA]: Tentoraz sa Maťa vybrala do Starved Rock, miesta plného vychádzkových cestičiek, vodopádov, kaňonov vytvorených riekou Illinois.

 

“malýľubo na Islande. ” [Iceland]: Moji bývalí študenti mi takto ukázali zem vikingov – Island. Vraj je tam každý deň čo pozorovať, úchvatný kraj plný termálnych prameňov, sopečných pohorí a trolov.

 

“malýľubo v Chicagu. ” [Chicago, Illinois, USA]: Maťa sa ocitla pod “Fazuľou” (Bean), tiež nazývanou aj “Oblačná brána” (Cloud gate). Je vytvorená z leštenej nehrdzavejúcej ocele a navrhol ju dizajnér Anish Kapoor, ktorý sa inšpiroval tekutou ortuťou. Nooo, také veľké zrkadlo pre baby. :)

 

“MalýĽubo v Grand Canyon. ” [Grand Canyon, Arizona, USA]: Karolínka sa opäť vybrala spoznávať ďalší kút sveta. Tentokrát si vzala so sebou kamošku a nakukli aj do tej veľkej priekopy vymletej riekou Colorado. Mnooo a ten výhľad stojí za to. Čo poviete?

 

“Malylubo v Lichtenštajnsku. ” [Malbun, Liechtenstein]: Zuzka a Maťo sa vybrali brázdiť autom európske hory, mestá. Na fotke môžeme vidieť lyžiarske stredisko Malbun, ktoré sa nachádza 1600 m.n.m.

 

“Malylubo v Monte Carle. ” [Monte Carlo, Monaco]: Zuzka a Maťo sa tiež zastavili aj v Monaku skúsiť šťastie v kasíne. Dozaista sa vrátili o pár grošov chudobnejší, ale zato bohatší o zážitky.

 

“Malylubo v Rimini. ” [Rimini, Italy]: Svetovo známa umelkyňa Pau sa tentokrát vybrala tvoriť na pláž Jadranského mora. V tomto prímorskom letovisku je vraj takmer 20km dlhých piesočných pláží. Tiež sa tu narodil aj veľký režisér Frederico Fellini.

 

“MALYLUBO ” [Abu Dabbab Bay, Marsa Alam, Egypt]:  Dominika, skvelá televízna moderátorka, ktorá nám vždy na večeru naloží len tie najčerstvejšie infošky, sa išla tentokrát pred zrakmi divákov schovať. Napokon ju po niekoľkých dňoch oddychovania vypátrali v Egypte a už zasa maká na plné obrátky. A to všetko robí preto, aby sme si mi diváci mohli pri správach oddýchnuť, nasať nové informácie a potom sa z nás stávajú pivní odborníci na všetko – mrdulanti. :)

 

“malylubo ” [Toulouse, France]: Vedec Marián sa ocitol tentokrát vo Francúzsku v meste Toulouse.  V zábere vidieť Capitol – historická budova, kde sa stretávali obchodníci – páni mesta. https://en.wikipedia.org/wiki/Capitole_de_Toulouse

 

“malylubo ” [Toulouse, France]: Marián navštívil aj iné pamiatky.  Tu je známa bazilika Saint-Sernin, ktorú začali budovať v roku 1080 a dokončili 1120. https://en.wikipedia.org/wiki/Basilica_of_Saint-Sernin,_Toulouse

 

“malylubo ” [Toulouse, France]: Marián sa tiež veľmi rád pozerá na svet cez objektív fotoaparátu. Tentokrát sa šiel chlapsky pokochať do múzea letectva Aeroscopia.      http://www.musee-aeroscopia.fr/en/

 

“malýľubo v Macedónsku ” [Macedonia]: Študenti robotiky Ivan a Michal sa vydali na macedónske dobrodružstvo. Detaily tohto roadtripu neprezradili, ale pohľadnici poslali veselú. :)

 

 

“malylubo sk” [Mars]: Cesta na Mars v podobe pár bajtov v mikročipe. :)

 

“malýľubo na Zélande” [New Zealand]: Takto si na mňa spomenúl na opačnej pologuli môj bývalý diplomant, odborník na kráčajúcich hexapodov, Martin. Vybral sa s kamošmi a karavanom prebrázdiť Nový Zéland zo severu na juh. A odkazuje, že ľudia sú v tejto krajine hobitov veľmi prívetiví a vždy si radi pokecajú s cudzincami.

 

 

 

“malylubo” [ beach Vik i Myrdal, Iceland]: Tak takúto brázdu zanechala Natalka na jednej južnej Islandskej pláži.  Desaťdňový trip plný romantiky pri aurore borealis, stále sa meniace počasie a neutíchajúci vietor. Dlhodobo by tu vraj nevedela žiť a radšej preferuje teplo a minimum oblečenia.

 

“malylubo in Ukraine” [Lviv, Ukraine]: Keď tu bol POMAH (Roman) na stáži, často sme vo večerných diskusiách porovnávali Slovensko a Ukrajinu. A k čomu dospeli tie naše vedecké mudrovačky? Nuž, že všade je krásne, všade je dobre.  :)

 

“MalýĽubo Portugal” [Portugal]: Študenti, Ivan a Michal, si radi chodia zresetovať technické hlavy do rôznych destinácií aj počas semestra. :))  A takto si trénovali písanie na chodník, ktoré absolvujú už o pár mesiacov ako inžinieri robotiky.

“Zdravím opäť sme si na vás raz spomenuli na cestách, konkrétne v Portugalsku v jaskyni, kde sa dá mimochodom len doplávať alebo dostať loďou. Portugalsko má nádherné pobrežie a skvelé víno.”

 

“MalýĽubo v Hongkongu!” [Hong Kong, China]: Hugo sa doma veľmi nudil, a tak ho poslali na pracovnú cestu do Číny. A keďže má kyselinu v žalúdku, vyskúšal tam všetky možné jedlá. Len normálne pivo nájsť, bolo takmer nemožné. Priniesol aj nejaké šišky, orechy na výrobu čaju. A tak tie zvláštne chute čajov v práci ospravedlňujeme tým, že to asi bude veľmi zdravé. :))

 

“MalýĽubo na Islande” [Iceand]: Andrej a Julka sa vybrali “romantikovať” na Island. Či sa vrátili traja, to neprezradili, ale Island vraj vrelo odporúčajú.

“Je tu viac Číňanov než domácich  a nie je tu až taká tma, ako sme čakali pri polárnom kruhu.”

 

“MalýĽubo na Antarktíde” [Port Lockroy, Antarctica]: Informatik Dávid (bývalý študent FEI STU) a doktorka Baška dali bežnému životu zbohom a vydali sa naprieč Južnou Amerikou (od Kuby až po Antarktídu). A na sklonku svojej cesty poslali takúto pohľadnicu zo zamrznútého samotného zadku Zeme.

Majú krásne fotky aj tu na fasabuku: https://www.facebook.com/hippiepandacouple/

A poopísali o nich už kadejaké články: https://www.interez.sk/bol-informatik-ona-doktorka-mladi-slovaci-dali-beznemu-zivotu-zbohom-momentalne-mieria-k-antarktide-celkom-zmenili-pohlad-na-dnesny-svet/

 

“Ahoj Ľubo. Celu cestu z Kuby na Antarktídu som čakal na túto foto. Dúfam, že som prvý,  ktorý ti takúto môže poslať.”

 

 

 

[Pour féliciter 2018]

Rok 2018>>

 


/* Posielajte fotky s nápisom: “malylubo in … (názov mesta, štátu)” a nezabudnite zakomponovať aj typické pozadie pre danú krajinu (skaly, palmy, kaktusy). malylubo [at] gmail.com Teším sa ;) Bon voyage.